Хор молодших класів

Illustration

Хор молодших класів є невіддільною частиною навчального процесу в Ліцеї від початку його заснування. Керівниками хору були талановиті хормейстери, які своєю невтомною працею долучилися до творчих здобутків школи. Серед них - Ковальський, О. Небожинська, Попенко. Особливо відзначимо Сергія Амбарцумяна, який присвятив велику частину свого життя хоровому вихованню школярів. Його послідовники, це І. Мандзюк, Н. Мозіль, О. Гоба, І. Кушнір, М. Лозинська. У 2003-2019 роках керівником хору була Олександра Пак. З 2023 року хор очолює Роксана Таєцька.

Камерний оркестр

Illustration

Історія колективу сягає 1994 року, коли з учнів старших класів був створений камерний оркестр. Незмінним його керівником є Марта Гуревич – випускниця школи та Львівської консерваторії – клас професора Л.О. Шутко. Сьогодні камерний оркестр – колектив, без якого не обходиться жодна важлива подія в школі.
За час свого існування камерний оркестр школи під керуванням Марти Гуревич став лауреатом, а також учасником численних Міжнародних конкурсів і фестивалів. Серед них Міжнародні нагороди «Музичних імпресій» (м. Бидгощ Польща), «В гостях у Айвазовського» м. Феодосія, АРК; «Bach – Fest» і інші.
Справжнім подарунком долі для оркестру є можливість спільного музикування із такими «зірками» сцени, якими є народний артист України, композитор М.Скорик та народна артистка України, професор ЛНМА скрипалька Л.О. Шутко.
Колектив неодноразово виїжджав на фестивалі і гастрольні виступи за кордон. Серед них концерти у Міжнародних Фестивалях «Вільянівські музичні зустрічі» (м. Варшава Польща), концертні виступи у м. Любліні, Варшаві, Познані.

  • Читати далі

    Пам’ятними для оркестру стали концерт у рамках приїзду Папи Римського в Україну.
    Відбуваються численні благодійні вечори і концерти на підтримку молодих музикантів. Такою зокрема є творча співпраця із Благодійним Фондом «Метроном», численними релігійними організаціями, монастирями і інші. Наприклад, в 2011 році відбулась резонансна акція з нагоди святкування річниці М. Шашкевича.
    Колектив багато концертує у рамках т.зв. профорієнтації, організовуються концерти і виступи з метою ширшого залучення молоді до навчання на музичних інструментах, глибшого розуміння музики.
    З великим успіхом пройшло концертне турне Польща – Франція – Бельгія, де відбулися концерти у найкращих концертних залах і сакральних спорудах Брюсселя, Парижа, Варшави, Познані.
    Триває багаторічна плідна творча співпраця із молодими музикантами з-за кордону. Наприклад, вже традиційними стали музичні зустрічі – концерти молоді України і Польщі, які регулярно відбуваються у Львові і Варшаві.
    Позитивні плоди для розвитку молодих музикантів дає, безпосередня творча співпраця із Львівськими композиторами. Цікавими були концерти, де виконувалась музика М.Скорика, О.Герасименко, М.Дацка, М.Волинського.
    Хорошою оркестровою практикою для оркестру були спільні концерти із хоровими колективами «Gloria», «Боян», «Felicio», молодіжним хором ЛНУ ім. І.Франка, студентським хором ЛНМА ім. Лисенка.
    За кожним концертним виступом, за кожною концертною програмою камерного оркестру стоїть величезна клопітка праця його керівника М.Гуревич, а також величезний ентузіазм і бажання кожного учасника колективу.
    Колектив – справжня творча лабораторія, де діти опановують таємниці оркестрової майстерності, знайомляться із шедеврами камерної музики. самі пишуть та інструментують музику для оркестру. Випускники набувають оркестрової практики, яка дає змогу успішно працювати у найкращих колективах України та за її межами.

Ансамбль скрипалів "Юні віртуози"

Illustration

Створення ансамблю скрипалів “Юні віртуози” сягає до початків заснування ЛССМШ ім. С. Крушельницької. Першим організатором і керівником цього колективу був П.М.Макаренко, пізніше керівниками були – О.Я.Вайсфельд, Ю.К.Гольда, У.Р.Бачинська-Тимошук. Зараз ним керує Л.В.Матвіїв. Колектив брав участь в урядових концертах у Львові та Києві (Палац “Україна”); у 1997 р. гастролював в Угорщині; у 1999 р. виступав на концерті, присвяченому Саміту президентів; у 2001 р. на основі ансамблю скрипалів нашої школи був створений Всеукраїнський ансамбль скрипалів з 111 юних музикантів, який виступав перед Папою Римським Іваном Павлом ІІ під час Його візиту в Україну.
У репертуарі цього колективу є твори барокової, класичної, романтичної, сучасної європейської та української музики. Ансамбль є лауреатом міжнародного фестивалю молодих талантів “Золота перлина” у м.Варна (Болгарія, 2014 р., 2015 р.) та міжнародного конкурсу "Золота скрипка" імені М. Ельмана у м. Тальне (2019 р.). Ансамбль бере активну участь у музичному житті школи й міста, виступає на престижних сценах Львова та інших міст України.

Симфонічний оркестр

Illustration

У школі симфонічний оркестр створений з початку її заснування і має свої давні виконавські традиції. На початках колектив не був концертною одиницею, в оркестрі просто музикували, виступи проходили в межах концертного залу школи.
Одним з перших керівників був Ізидор Вимер (1950-1951). В репертуарі були такі твори, як Концерт Вівальді, опера «Смерть курки» Крамерова.
Згодом разом з теоретичними дисциплінами симфонічний оркестр викладав композитор Німант, який за декілька років виїхав з країни.
З 1952 року керував оркестром Олексій Пилипович (Філіпович) Ковальський – російськомовний викладач, головний диригент симфонічного оркестру в Уфі. Одночасно працював в музучилищі, де була сильна духова група. У своїй роботі практикував об’єднання колективів при концертних виступах (струнна група зі школи, духова з музучилища). Виступи відбувалися в концертному залі муз училища по вул. Шашкевича. Виконували Незакінчену симфонію Шуберта, Симфонію Невідомого автора, І сцену з «Лебединого озера»та Вальс з балету «Спляча красуня» Чайковського, Патріотичну пісню Глінки, Вальс з балету «Бал-маскарад» Хачатуряна, Концерт для скрипки з оркестром Кабалевського, твори Дунаєвського, Серенаду для струнного оркестру Гериновича.

  • Читати далі

    Вадим Миколайович Філатов 1955-1964 (77 Марта Гуневич). Виконували Першу симфонію Бетховена, симфонії Гайдна, Моцарта, Українську симфонію Овсянникова-Куликова, Четверту симфонію Чайковського, Роздум, Мелодію Чайковського.
    В середині 60-тих симфонічний оркестр очолював 1965-1973 Олександр Олександрович Геринович. Виконували Незакінчену симфонію Шуберта, Концерт для ф-но з оркестром №1 Бетховена, «Арлезіанку» (перша сюїта) Бізе, Концерт для скрипки з оркестром №7 Роде, «Весняна казка» Нахабніна.

    Започаткування оркестру як окремої творчої одиниці з постійними виступами у львівській філармонії припадає на час роботи Остафійчук Зінаїди Георгіївни, яка успішно працювала на протязі 1980-1988рр. Під її керівництвом оркестр виконував Подвійний концерт Баха ре-мінор; Увертюру «Викрадення з Сералю» Моцарта; «Романс» Глієра; Концерт для ф-но з трубою Шостаковича. Крім симфонічних програм до репертуару включались твори великої форми, у яких брав участь учнівський хор під керівництвом Сергія Амбарцумяна. Це були такі полотна, як «Stabat mater» Перголезі; «Фантазія» для ф-но, хору та оркестру Бетховена. У 1986 р. симфонічний оркестр школи під орудою Зінаїди Остафійчук переміг на Всесоюзному конкурсі-огляді юнацьких оркестрів (І місце), де виконували Кармен-сюїту Бізе-Щедріна. Після її від’їзу до Канади, керування оркестром (1988-1989) – перейняв диригент Львівського театру опери та балету ім.С.Крушельницької Мирон Юсипович. Виконували Бетховен Коріолан,

    Понад двадцять років пов’язана з оркестром творча діяльність Тетяни Лисенко – колишньої випускниці школи, студентки та аспірантки оперно-симфонічного факультету Львівської консерваторії ім.М.Лисенка(клас проф. Юрія Луціва) З 1989р. по сьогоднішній час працює керівником та диригентом юнацького симфонічного оркестру ЛССМШІ ім.С.Крушельницької. В творчому доробку чисельні концертні виступи на сценах Львівської філармонії, Львівського театру опери та балету ім.С.Крушельницької та на телебаченні з складними віртуозними програмами, які отримують високу оцінку слухача та музичної критики (в репертуарі увертюри та симфонії В.А.Моцарта, Л.ван Бетховена, 9 симфонія А.Дворжака, увертюри Дж. Россіні, Р.Вагнера, танці з балету «Лебедине озеро» Чайковського, 42 Псалом Мендельсона та ін.). У 2007 р. цей колектив під її керівництвом отримав І місце на обласному конкурсі-огляді «Юні таланти Львівщини».

    В час відпустки по догляду за дитиною 1996-1999 оркестр успішно провадив Орест Євгенович Козак. Оркестр виконував Італійське капріччіо, Скрипковий концерт Чайковського, увертюру «Егмонт» Бетховена.

    На протязі 2009-2011рр. творчу заміну мав Юрій Бервецький – .диригент Львівського театру опери та балету ім.С.Крушельницької, симфонічного оркестру Львівської філармонії. В репертуарі були такі твори, як Прокоф’єв. Монтеккі і Капулетті з «Ромео і Джульєтта», Шопен Два концерти для ф-но з оркестром. Музика з Фантом-опера Вебера, Концерт для скрипки з оркестром Лало, увертюра до оперети «Летюча миша» Штрауса. У 2010 році відбулася поїздка до Польщі.

    Учні, які отримали навички оркестрової гри у цьому колективі, сьогодні працюють у провідних симфонічних оркестрах України та країнах Європи.

    Використана література:

    Геринович О. Криниця життя. Спогади, творчість, педагогіка. – Івано-Франківськ: Гостинець, 2006. – с.33.

    Стаття написана на основі спогадів колишніх випускників школи:

    Юрій Сковронський, Юрій Гольда, Тетяна Шуп’яна, Ірина Земляна, Катерина Грица-Геннел, Богдан Каськів, Андріан Зілинський, Володимира Шур гот, Оксана Цап, Марта Гуревич.

    Матеріал підготувала –

    викладач, керівник симфонічного оркестру

    Тетяна Лисенко-Дідула.

    Тепер ЛНМА ім.М.Лисенка

Духовий оркестр

Illustration

Духовий оркестр в музичній школі-інтернаті імені С. Крушельницької був створений в 60-х роках минулого сторіччя, але існував він періодично. Завдання, які ставились перед духовим оркестром мали прикладний характер, тобто репертуар оркестру складався з гімну і 2-3-х маршів.
В 1999 році диригентом духового оркестру школи став заслужений артист України Карпин І.М., випускник Дрогобицького музичного училища і Львівської державної консерваторії ім. М. Лисенка, клас професора Цайтца В.Б. Поступово оркестр перетворювався в концертну одиницю.Перший виступ оркестру відбувся у квітні 1999 року в залі філармонії.Репертуар поповнювався творами української та зарубіжної музики, творами класичними і сучасними.
Духовий оркестр став творчою лабораторією для учнів школи. Тут вони дістають практики оркестрово-ансамблевої та колективної гри.Духовий оркестр бере активну участь в загальноміських заходах, виступає в школах, військових частинах.
На базі духового оркестру створено брас-квінтет і ансамбль «Dixiland». Ці колективи також займаються концертною діяльністю. В репертуарі ансамблю «Dixiland» твори джазової музики українських, американських, німецьких і французьких авторів.

Ансамбль бандуристів

Illustration

У Львівській Музичній Школі-Десятирічці при Консерваторії в 1957-му році було відкрито відділ народних інструментів, у який входили бандура, баян і домра. Тоді ж почав функціонувати ансамбль бандуристів, яким керував Василь Герасименко.
Відділ було закрито у вересні 1964 року. Старшокласники-народники змушені були продовжувати навчання у Львівському музичному училищі, а учнів молодших класів відділу і всіх тих дітей, яких прийняли у школу на бандуру, баян і домру перевели на відділ духових інструментів.
Відновлення роботи відділу народних інструментів у школі розпочалося під час національно-патріотичного ренесансу в нашому краї у 1989-му році з відкриття класу бандури. Спочатку клас бандури рахувався при відділі струнно-смичкових інструментів, а згодом – у 1997-му році – відокремився в самостійний структурний підрозділ – відділ народних інструментів, який очолив Тарас Лазуркевич. У цьому ж році в школі розпочинає роботу учнівський ансамбль бандуристів, яким керує до 1999 року випускниця ЛДК ім. М. Лисенка (клас доц. Посікіри Л.К.), дипломант Першого Міжнародного конкурсу бандуристів імені Гната Хоткевича Алла Ланова. Колектив стає базою ансамблевої практики старшокласників народного відділу і налічує 12 бандуристів. З кожним роком кількість учасників ансамблю зростає.

  • Читати далі

    У 1999-му році колектив очолила випускниця ЛВДМІ ім.М.Лисенка (клас проф. Посікіри Л.К.) Ірина Мельник. Як досвідчений керівник і диригент, Ірина Богданівна Мельник, переконливо демонструвала креативний і новаторський підхід до своєї роботи, здійснюючи переклади та аранжування для ансамблю бандуристів, вдосконалюючи й збагачуючи цікавий і різноманітний репертуар цього прекрасного колективу.
    З вересня 2011 року керівництво ансамблю бандуристів перейняв завідувач відділу народних інструментів, заслужений артист України, доцент ЛНМА ім.М.Лисенка Тарас Лазуркевич.
    За весь час свого функціонування колектив постійно бере активну участь у концертному житті школи і міста, творчо співпрацює з шкільним камерним і духовим оркестрами та виступає на різних концертних майданчиках з нагоди відзначення державних свят.